Történetünk, küldetésünk

1849-ben épült Hejőcsabán, a Bárczay család tulajdona volt. A 60-as években már kulturális intézményként működött, kézművesség, táncház, közösségi programok szervezése kapott itt helyet. 2007-ben lett felújítva és ekkor kezdte meg jelenlegi működését a Gárdonyi Géza Művelődési Ház. Fő feladata a közösségfejlesztés, kiscsoportok, klubok, egyesületek, alapítványok segítése, a lakóterületi közművelődési feladatok ellátása, a lokálpatriotizmust segítő programok szervezése.

A valamikor országosan is jegyzett, 17 éven át zárva tartott intézmény patinás műemlék kúriában, egy védett park közepében található. A volt kúria épülete és parkja kül- és beltéri rendezvények, családi, céges események, esküvők, koncertek csodálatos helyszíne lehet.

Az épület története:

Miskolc Hejőcsaba városrészében egy gyönyörű parkban áll a Gárdonyi Géza Művelődési Ház, mely korábban a Bárczay család egyik vidéki kúrája volt.

A Bárczay család egyike a vidék legrégibb nemesi családjának, melynek az eredetét a XIII. század elejére vezetik vissza. Ősi fészkük az Abaúj vármegyei (Kassa melletti) Bárcza volt, de már több évszázada birtokuk volt a Borsod megyei Csabán is. A Bárcza községben épült négy kastélyukon kívül szép barokk kastélyuk áll Abaujkéren, s egy kúriájuk Pere községben is. 

A Hejőcsabán található barokk eredetű kastély, a XVIII. század második felében épült, 1820 körül klasszicizáló stílusban átépítették. Mai eklektikus alakját a XIX. század második felében nyerte el. A parkban szabadon álló, téglalap alaprajzú, földszintes, részben alápincézett épület. A déli főhomlokzatot középrizalit hangsúlyozza, hat féloszloppal tagolva, amelyek az erőteljes párkányt és fölötte az attikát támasztják alá. A középső három oszlopközben félkör záródású nyílások vezetnek a nagyterembe. Az attika közepén nagyméretű címerpajzs található. Az északi oldal közepén utólag hozzáépített, hat oszloppal alátámasztott tető alatt terasz ugrik ki. A sík mennyezetes helyiségek a középfolyosóról nyílnak. A pince dongaboltozatos. 

 

Az egykori Bárczay-kastély a 60-as években már kulturális intézményként működött, ahol kézművesség, táncház, közösségi programok szervezése kapott helyet. Az épület 2007-es felújítását megelőzően 17 éven át zárva tartott, azóta pedig ismét Gárdonyi Géza Művelődési Házként üzemel. Fő feladata a közösségfejlesztés, kiscsoportok, klubok, egyesületek, alapítványok segítése, a lakóterületi közművelődési feladatok ellátása, a lokálpatriotizmust segítő programok szervezése.

 

A patinás műemlék kúria önmagában különleges, azonban a hozzá tartozó park saját jogon is kiemelkedő. Egyebek mellett három nagyméretű kocsányos tölgy, egy óriási vadgesztenye, illetve egy idős mezei juhar áll itt. Mindegyikük közel 200 éves. A park 1985 óta élvez védettségi státuszt. 

Arra vonatkozóan nincsenek hivatalos információk, hogy az évek alatt milyen változások álltak be a park növényállományában, hiszen amíg az épület 17 éven át zárva volt, sajnos a parkot is elhanyagolták. Az újranyitás után azonban megindult az intenzív gondozás. A kezdetekben ez abból állt, hogy az időközben kinőtt sarjakat és az elburjánzott növényzetet igyekeztek visszaszorítani. Ennek köszönhető, hogy az épület előtti rész abszolút használható és kellemes terület, melynek esztétikai és dendrológiai szépségeit nyitvatartási időben bárki kiélvezheti.

A parkot az teszi különlegessé, hogy családi házas övezetbe illeszkedve idős matuzsálem fapéldányokat csodálhatnak meg az ide látogatók.

A volt kúria épülete és parkja kül- és beltéri rendezvények, családi, céges események, esküvők, koncertek csodálatos helyszíne.

 

A Bárczay család, s azon belül Bárczay Miklós előtt állít emléket a művelődési ház előterében található, még 2012-ben felavatott emléktábla. Bárczay Miklós Hejőcsabán született, s itt is temették el. Az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc századparancsnoka volt, s ami még érdekesebb, hogy Jókai Mór A kőszívű ember fiaiban szereplő Baradlay Richárdot róla mintázta. Amikor 75 éves korában elhunyt, a hejőcsabai Mécses utcai református temetőben temették el. Sírját 2017-ben Miskolc közgyűlése védetté nyilvánította.

A szintén az épület előterében található másik emléktábla, amely még 1974-ben készült, a művelődési ház névadójának, Gárdonyi Géza írónak állít emléket: „Gyermekkorom egy nyarát Hejőcsabán töltöttem …”  - idézi az írót a felirat.